top of page

EKONOMSKA ŠKOLA IMOTSKI

O gradu...

 Imotski se prvi put 950. spominje Konstantin Porfirogenet. Gradić i tvrđava nazvani su po starohrvatskoj župi Imota, čije su ime kako tvrde jezikoslovci,  i Grci i Rimljani preuzeli od starosjedilaca Ilira. Sama riječ Imotski prvobitno je bila pridjevom. Otpala je poslije imenica, a pridjev se poimeničio. I tako smo već svojim imenom po postanju postali posebni, baš kao što će usud htjeti da to budemo
  -i klimatski: u zabrđu bez mora ali s najljepšim raznobojnim jezerima, bijelim kamenim kućama i uskim stepenastim ulicama dah smo Mediterana.
-i povijesno-civilizacijski: u doba narodnih vladara u sastavu hrvatske države pa od početka dvanaestoga do svršetka petnaestoga stoljeća prelazili smo iz ruke u ruke hrvatsko-ugarskih, bosanskih i humskih vladara i gospodara, a onda smo od 1493. do 1717. Turski jaram za vratom nosili. Nadošli tada u ovaj kraj Mlečani, a osamdeset godina kasnije – 1797. oteli im ga Austrijanci. Nakratko! Niti desetljeće nije trajala prva austrijska vlast kad na europsku pozornicu stupa Napoleon. Ni njegova vlast nije mimoišla ovaj grad. Nasreću, jer od 1806. do 1813. Imotski varoš i krajina, zapravo cijela Dalmacija, doživjet će najvažnije promjene: podignut će se iz stanja kulturne i ekonomske zaostalosti. Seljaci postaju vlasnicima zemlje, ne priznaju se nikakve titule ni prava stečena rođenjem, svi bivaju izjednačeni pred zakonom, hrvatski se jezik uvodi kao uredovni jezik, otvaraju se škole, unaprijeđuje trgovina, ubrzano se grade ceste ostale još od Rimljana.....! A slavnom vojskovođi odužili se Imoćani kako i priliči - srcem junačkim: „Još nikada nisam imao hrabrijih i boljih vojnika u svim prilikama“, glasila je careva-maršalova pohvala upućena preko generala Marmonta.

U ovome kraju s tisuće stećaka, jedna  kamena knjiga – najljepši stećak bijaše prije pola stoljeća na izložbi u Parizu, a ovaj je narod ispjevao i najljepšu baladu. U vrijeme kad se Europom širio veliki duhovni pokret – romantizam, putopisac Alberto Fortis objavljuje Hasanaginicu koja je svojom općeljudskom porukom oduševila najveće onodobne pjesnike: Goethea, Bayrona, Puškina ..... Zauzvrat oduševljenju oni  ju nahvališe i proslaviše te je danas prevedena na više od pedeset jezika, a
ime  Imotskoga obišlo je svijet


Poslije Napoleonova pada dolazi opet Austrija.  I ona ostavi trag : u kulturi, gospodarstvu, arhitekturi…….

   Prošao potom Franjo i prošla druga Austrija i iza nje dvije Jugoslavije .... A Imoćani, kako reče pjesnik opstali  između ponora i pomora i ova zemlja tijekom svih stoljeća pripadala im po suncu i vodi, po krvi i ljubavi – i evo, pripada im i danas!
           Za nju su samo u Domovinskom ratu život dala njih sto i četrnaestorica od kojih je prvi, dakako, bio Imoćanin!

              U međuvremenu iseljavali se Imoćani pod tuđa nebišta, doprli  na sve kontinente .... Raselili se, ali se nisu iselili. Ostalo nas je dovoljno da vas prijateljski dočekamo u ovoj oazi Lijepe naše.

            U to ime, još jednom vam izražavamo dobrodošlicu:  Dobrodošli, dragi prijatelji!

O školi...

Uvođenjem usmjerenog obrazovanja u školski obrazovni sustav šk. god 1976./77. U okviru Centra za usmjereno obrazovanje „Pavao Lozo“, Imotski, počinje s radom Ekonomska škola koja nakon završenog pripremnog stupnja obrazuje učenike za zanimanje ekonomist i upravni referent. Takvo stanje ostaje sve do 1992. godine kada se Škola osamostaljuje.
Osnivač Škole je Skupština općine Imotski koja je Odluku o osnivanju Škole donijela 29. srpnja 1992. godine. Ministarstvo prosvjete i športa svojim je Rješenjem Školi odobrilo programe za zanimanje ekonomist i administrativni tajnik , a od 2002. godine i zanimanje upravni referent.
U istoj zgradi rade četiri srednje škole: Gimnazija dr. Mate Ujevića, Ekonomska škola, Tehnička škola i Obrtničko-industrijska škola.  Radi se  u dvije smjene. U jednoj su smjeni Gimnazija dr. Mate Ujevića i Ekonomska škola, a u drugoj Tehnička škola i Obrtničko-industrijska škola. Zgrada je projektirana i sagrađena u vrijeme postojanja Centra usmjerenog obrazovanja. Kako nisu riješeni međuškolski imovinsko-pravni odnosi, gotovo sve prostorijekoriste sve četiri škole, pa su uvjeti za rad dosta složeni. Zahvaljujući dobroj suradnji svih četiriju škola i međusobnom uvažavanju, odgojno-obrazovni rad teče bez većih problema.
U ovoj školskoj godini Ekonomsku školu, Imotski pohađa 407 učenika u šesnaest razrednih
odjela. U školi je 47 djelatnika od kojih je 39 profesora.
U povijesti ove škole učenici i profesori redovito su sudjelovali i sudjeluju u programima koji su planirani Ministarstvom, Agencijom za odgoj i obrazovanje i Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Osim stručnog usavršavanja i sudjelovanja na školskim, međužupanijskim i Državnim natjecanjima, učenici sa svojim mentorima aktivno sudjeluju u projektima iz ekologije pri čemu postižu zavidne rezultate. Permanentno se prate smjernice provođenja projekata Europske Unije, a u školskim prostorima svake godine organiziramo priredbe za Dan europskih jezika, svjetski dan učitelja, kao i za svečanosti Plodovi zemlje – Dani kruha.  Upravo u ovoj  aktivnosti predstavljali smo Splitsko-dalmatinsku županiju na Državnoj svečanosti Dana kruha u Podravskoj Slatini.
Raduje nas činjenica što smo  domaćinom ovogodišnjeg Državnog natjecanja i smotre učenika/ca iz obrazovnog podsektora poslovna administracija u disciplinama poslovni tajnik/ca i upravni referent/ica.
Svima koji ste došli u našu školu i naš grad, čestitam na postignutom uspjehu i plasmanu na ovo natjecanje. Želim vam da se ugodno osjećate u našem lijepom Gradu na gori.

Ravnatelj: Miro Drlje         

Ekonomska škola Imotski

Bruna Bušića 59

21260 Imotski

Tajništvo škole:  021/ 842 222

e-mail adresa: ss-imotski-503@.skole.htnet.hr

​web adresa: http://ss-ekonomska-imotski.skole.hr/

bottom of page